חשיבותה של צוואה

לכאורה, בעת הגיענו ל"עולם שכולו טוב", השאלה מה יעלה בגורל רכושנו לא אמורה להטריד אותנו כלל, שכן, נהוג להאמין כי לא ניתן ליהנות מהרכוש לאחר המוות. ועם זאת- שאלת גורל רכושנו אחרי לכתנו, מטרידה גם מטרידה אותנו.

הדבר נובע ממספר סיבות. סיבה עיקרית וחשובה הנה, כי מדובר ברכוש שנצבר במאמצים רבים במהלך חיינו, וטבעי הוא שנרצה לוודא לאילו מטרות מועילות הוא יוקדש לאחר לכתנו.

סיבה נוספת וחשובה לא פחות הנה הדאגה הטבעית והכנה של כל אדם לרווחתם ולטובתם של צאצאיו. כולנו משקיעים מאמצים רבים, במהלך חיינו, בכדי לדאוג לרווחתם ולטובתם של צאצאינו (גם אם הם לפעמים לא מעריכים זאת), ולא היינו רוצים כי ממשיכינו ידעו חוסר לאחר מותנו.

סיבה נפוצה אחרת, הנה הרצון למנוע סכסוכים בין בני המשפחה לאחר לכתנו, בעקבות מחלוקות על חלוקת ירושה. לכסף ורכוש יש יכולת "לבלבל" את היוצרות, לסנוור ולערער את שיקול דעתם של אנשים, ורבים מבקשים לקבוע כבר בחייהם מה ייעשה ברכושם לאחר מותם בכדי לשמור על אחדות המשפחה ולמנוע סכסוכים משפטיים בין בני המשפחה. סכסוכים כאלה, לאחר מות בן משפחה, גרמו בעבר לקרעים בלתי ניתנים לאיחוי בין בני משפחה, ואפילו בין אחים אשר קודם לכן חיו ביניהם בשלום ובאהבה.

שיקול חשוב לא פחות, הנו רצון המוריש כי לאחר לכתו ייעשה צדק או "סגירת חשבון" לגבי האנשים והאירועים הכרוכים במהלך חייו. הצדק יכול להיעשות על ידי מתן הטבות מיוחדות לאחר לכתנו לקרוב משפחה מסוים, אשר יחסו אלינו היה טוב במיוחד, או שסייע לנו בעבר מבחינה כלכלית או אחרת, או אשר הנו הנזקק ביותר בין בני המשפחה לסיוע מאתנו.

צדק יכול להתבטא גם ב"הענשת" בן המשפחה אשר גרם עוול, צער או פגיעה בבני משפחה אחרים, או שהזניח את הקשר עמנו באופן מחפיר, ולדעתנו אינו ראוי ליהנות מרכושנו.

בקיצור, עשיית צדק לאחר מותנו, תהיה בהתאם לתפיסתנו במהלך חיינו. מדובר ביכולתנו לתת ביטוי לתחושת הצדק המאוד אישית ומאוד סובייקטיבית שלנו.

לסיכום, ההחלטות הרכושיות שתקבלו היום, בנודע למועד שלאחר מותכם אולי לא תשפענה עוד עליכם במקום שכולו טוב, אך החלטות אלו תשפענה גם תשפענה על אלה הנותרים מאחור. השפעתה של צוואתכם לא תהיה רק כלכלית, אלא גם רגשית. מילתכם האחרונה בצוואתכם תיחרט בלבם של בני משפחתכם, לטוב או לרע, ותהווה גם עבורם את המאזן הסופי במערכת היחסים המורכבת וארוכת השנים עמכם.

כאשר מקורבינו ילמדו על מחשבותינו ורגשותינו כלפיהם, באמצעות הצוואה, יהיה זה כבר מאוחר לשנות את הדברים, ולכן הצוואה היא, ההזדמנות האחרונה לבטא את רצוננו האמיתי ולהעביר לבני משפחתנו מסר אחרון וייחודי שהנו נצחי ובלתי הפיך.

*עו"ד אתי סדיס מייצגת יורשים ומנהלת ירושות ועזבונות, ייצוג וניהול סכסוכי ירושה מורכבים בפני הרשם לענייני ירושה ובבתי המשפט לענייני משפחה בכל הארץ:  בתל אביב, רמת גן, זכרון יעקב, בנימינה, קיסריה, אור עקיבא, נתניה, חדרה, כפר סבא, הוד השרון, הרצליה, רעננה וכפר שמריהו. 

פרסום תגובה

נושאים